MENU
Z czasopisma "LIFE" - autor zdjęcia John Phillips

Dodał: bonczek/hydroforgroup/° - Data: 2009-02-05 16:37:30 - Odsłon: 2242
październik 1945

  • /foto/5587/5587992m.jpg
    1905 - 1915

bonczek/hydroforgroup/

Poprzednie: Dom nr 31-32 Strona Główna Następne: Gospoda Oskara Christalle


żmija - Administrator | 2009-07-14 18:15:59
Drogę z Trębaczowa do Dziadowej Kłody przegradzała do roku 1939 granica polsko – niemiecka , a przed wejściem Rosjan oddzielał ją jeszcze dodatkowo rów przeciwpancerny , wykonany w ramach operacji ,,Bartold ‘’ . Okazało się , że ten głęboki szaniec stał się śmiertelną pułapkę dla uciekających żołnierzy niemieckich . W tych przeciwpancernych rowach ponieśli śmierć żołnierze , którzy nie zdążyli się z nich wydostać przed gwałtownie nadciągającymi zmotoryzowaną jednostką radziecką piechotą . Źródło : Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego nr.2(13) 2006
żmija - Administrator | 2009-08-01 21:35:41
Do tej bezsensownej i szaleńczej operacji kopania rowów zmuszano tysiące Polaków , których zaczęto nazywać Bartoldami od nazwy tego przedsięwzięcia .Do Sycowa przewieziono setki ( a być może tysiące ) młodych mężczyzn i kobiet z łapanek dokonanych w czasie i po upadku powstania warszawskiego .
Strzelec | 2021-01-12 21:33:59
Droga utwardzona, rów przeciwczołgowy i granica dawnego powiatu i województwa, więc możliwość jest tylko jedna gdzie to zdjęcie zostało zrobione. Miejsce gdzie stara ósemka przecina się z S8.
Strzelec | 2021-01-12 21:38:09
maras - Administrator | 2021-01-12 21:43:31
Może tak być...
mika | 2021-01-12 22:23:11 | edytowany: 2021-01-12 22:23:38
Cyt. "Nie lada ciekawostką jest, że w połowie 1945 roku znany amerykański fotograf - John Phillips w czasie wykonywania zdjęć powojennego krajobrazu, trafił w okolice Sycowa. Jedna z jego fotografii przedstawia człowieka na tle fragmentu linii Bartholda. W październiku tego samego roku zdjęcie trafiło do magazynu "Life" z podpisem - "Były polski partyzant pieszo w kierunku Wrocławia, gdzie ma kilku przyjaciół".
Strzelec | 2021-01-17 23:30:51
Jeszcze raz odnośnie umiejscowienia tego zdjęcia. Co widzimy na zdjęciu: 1) granica powiatu sycowskiego i województwa wrocławskiego 2) rów przeciwczołgowy odchodzi od drogi pod kątem ostrym, na pewno nie pod prostym 3) tern, który przecina rów przeciwczołgowy z uwagi, że widzimy tylko krótki odcinek albo opada mocno w dół i dlatego nie widzimy dalej, albo wznosi się, albo i jedno i drugie 4) droga jest asfaltowa, więc zakładam, że jest drogą główną Tu mamy mapę powiatu sycowskiego: Wschodnia granica powiatu jest też granicą województwa. Przebieg rowów przeciwczołgowych jest znany. Gdzie przebiegały w bezpośredniej bliskości wymienionych granic? Tylko na wschód od Sycowa. Jakie drogi przecinały, które można brać pod uwagę? a) droga z Sycowa w kierunku Ostrzeszowa b) droga z Sycowa w kierunku Kozy Wielkiej c) droga z Sycowa w kierunku Bralina Omawiany tern widoczny jest prawie w całości na zdjęciu lotniczym z dnia 24 stycznia 1945 roku: To teraz omówmy miejsca przecięcia rowów z wymienionymi drogami. Na wschód od Sycowa przebiegały dwa rowy przeciwczołgowe. Jeden bliżej miasta a drugi bliżej wymienionej granicy. Z tego powodu mamy do omówienia sześć takich miejsc. To na początek droga w kierunku Ostrzeszowa. Pierwsze miejsce wypada gdzieś tu: Nie widać tego miejsca na zdjęciu lotniczym, ale myślę, że nie ma to większego znaczenia, bo teren tu jest płaski i do granicy powiatu jeszcze kawałek. Drugie miejsce wypada gdzieś tu: Tu też teren jest płaski. Droga w kierunku Kozy Wielkiej. Pierwsze miejsce wy pada gdzieś tu: Teren w miarę płaski poza tym wspomniany rów dochodzi do drogi w mirę prostopadle. Drugie miejsce przecięcia rowu przeciwczołgowego wypada w terenie zabudowanym, więc odpada. Droga w kierunku Bralina. Pierwsze miejsce wypada tu: Na zdjęciu lotniczym w bezpośredniej bliskości rowu przeciwczołgowego widać zadrzewienie, które powinno być też widoczne na zdjęciu. Nie jest widoczne poza tym teren płaski. Do granicy też jeszcze kawałek. No i ostatnie miejsce: Miejsce to według mnie spełnia wszystkie warunki ze zdjęcia. Bezpośrednia bliskość granicy powiatu i województwa, rów przeciwczołgowy odchodzi od drogi pod kątem ostrym, co widać na zdjęciu lotniczym, teren idzie w górę a później opada, dlatego nie widać dalszego terenu, droga prowadziła do przejścia granicznego, więc na pewno była utwardzona. Poza tym należy też wspomnieć, że w miejscu tym, co widać na zdjęciu lotniczym nie było lasu jak teraz.
maras - Administrator | 2021-01-18 00:53:23
Przeczytałem z uwagą Twoją tezę i trzeba przyznać, że jest rzetelna i wyczerpująca, do mnie przemawia. Przypisuję to zdjęcie do Szosy Kaliskiej i Maliszowa. Myślę, że jest to wystarczające.
piotrsz78 | 2021-02-17 10:19:32 | edytowany: 2021-03-30 23:18:05
Co do oceny położenia tego miejsca, to zdecydowanie jestem za przecięciem drogi od strony Bralina. Objechałem tę cześć rowerem, aż do Pisarzowic. Byłem dalej na Pawełkach. Tylko to miejsce pasuje. To, że teraz jest tam las, to nic nie znaczy. Drzewa w rowie są takiej samej wielkości, co obok. Analizowałem stare mapy i wg nich nie było tam lasu. Mamy tutaj granicę powiatu, a to też granica województwa. A tam ona przebiega. Na pętli, gdy chcemy ruszyć w kierunku Wrocławia, to właśnie w tym miejscu było przecięcie. Na mapach geoportalu widać dokładnie, jak to wygląda po drugiej stronie drogi. Do dzisiaj jest wgłębienie. Z tej strony też jest żwirownia na górce zwanej Celną. Przy ulicy Kaliskiej w Sycowie raczej tego nie zrobili. Jeżeli miał wchodzić do Sycowa, to zdjęcie musiałoby być zrobione w kierunku Wioski, a jak widać na mapach w tych kierunku mamy spadek terenu. A tak dodatkowo, to mieszkam dokładnie na linii rowu przy ulicy Kaliskiej i mi ta opcja zdecydowanie nie pasuje :) Właśnie jeszcze zauważyłem jeden szczegół. Cień! Pasuje idealnie do opisanego przeze mnie miejsca. Można sprawdzić.